Większość zawieranych przez banki kredytów frankowych posiada nieuczciwe postanowienia umowne przewidujące przeliczanie zobowiązania kredytobiorcy do franka szwajcarskiego.
Klienci posiadający takie umowy mogą żądać unieważnienia takiej umowy w całości bądź w części „odfrankowienia” kredytu czyli usunięcia z umowy niedozwolonych klauzul indeksacyjnych.
Reprezentując klienta dążymy do jak najlepszej ochrony interesów klienta, w związku z tym kierowane względem banku roszczenia dotyczą zarówno uznania umowy za nieważną w całości jak i jej odfrankowienia, co dodatkowo zabezpiecza interes klienta.
Co dla klienta oznacza stwierdzenie nieważności umowy?
Stwierdzenie nieważności sprowadza się do ustalenia, że umowa kredytu od początku była nieważna, z uwagi na zawarte w jej treści postanowienia odwołujące się do waluty obcej oraz inne, zarzucane umowie wadliwości. Bank dokonał przeliczenia zobowiązania klienta według własnego, swobodnie ustalanego kursu CHF, nie informując klienta o ryzyku z tym związanym.
W przypadku stwierdzenie nieważności umowy:
Co dla klienta oznacza „odfrankowienie” kredytu?
Odfrankowienie kredytu sprowadza się do usunięcia z umowy kredytowej niedozwolonych postanowień z umowy i dalszego trwania kredytu. Kredyt przekształcony zostaje w kredytu złotówkowy, Klient zaś uzyskuje zwrot nadpłaconych w ratach kwot.
W przypadku „odfrankowienia” kredytu: