Wielu kredytobiorców, którzy rozważają podjęcie działań prawnych przeciwko swoim bankom w związku z kredytami we frankach szwajcarskich, często zastanawia się nad przebiegiem całego procesu sądowego. Chcielibyśmy przybliżyć i wyjaśnić w łatwy czytany sposób każdy krok procedury sądowej, która ma na celu unieważnienie umowy kredytowej. Dokładne zrozumienie działań podejmowanych przez reprezentujących prawników oraz roli, jaką odgrywa kredytobiorca w sądzie, może okazać się niezwykle pomocne, zarówno dla osób stojących u progu podjęcia decyzji, jak i dla tych, którzy już rozpoczęli swoją walkę z bankiem. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi etapami procesu frankowego, które mogą rzucić światło na wiele kwestii związanych z tym złożonym tematem.
Kliknij i rozwiń poszczególny etap, aby dowiedzieć się więcej!
Weryfikacja, czy umowa jest nieważna (i posiada klauzule abuzywne). Przedstawienie korzyści może odnieść Klient. Ustalenie statusu konsumenta po stronie kredytobiorcy.
Uzyskanie z Banku historii spłat kredytu.Oczekiwanie na przygotowanie zaświadczenia przez bank i dane potrzebne do przygotowania pozwu.
Wezwanie Banku do zapłaty przed procesem – jest to warunek formalny przed złożeniem pozwu.
Sporządzenie pozwu zawierającego roszczenia o unieważnienie umowy i zapłatę.
Na życzenie klienta (i tylko, gdy kredyt wciąż jest spłacany) – w pozwie możemy wnioskować o legalne wstrzymanie spłaty kredytu.
Analiza treści odpowiedzi na pozew, przygotowanie dodatkowych pism procesowych. Rozprawy, rozpoznanie przez sąd stanowisk stron, przesłuchanie świadków oraz klientów.
Po przeprowadzeniu dowodów w sprawie – sąd wydaje wyrok. Niezadowolone z treści wyroku Strony mają 7 dni na wniesienie uzasadnienia wyroku.
Każda ze stron może złożyć apelację od wyroku I instancji – mają na to 14 dni od doręczenia przez Sąd uzasadnienia. Po wymianie stanowisk i rozprawie (bez udziału Klientów) - Sąd II instancji wydaje wyrok, który jest prawomocnym zakończeniem sprawy.
Po unieważnieniu umowy dokonujemy rozliczenia z bankiem (zwrot rat), wykreślamy hipotekę z księgi wieczystej. Bank nie może już pobierać dalszych rat.