franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweZnamy założenia propozycji ugodowych mBank S.A.

21 grudnia 20210

Miesiąc temu informowaliśmy, że mBank S.A. zamierza zacząć oferować swoim „frankowiczom” ugody. Teraz znamy już założenia propozycji jednego z głównych „frankowych” banków w Polsce. Propozycja ma polegać na podzieleniu się stron ryzykiem kursowym, w następujący sposób:

  • najpierw kredyt miałby zostać przeliczony tak jakby od początku był udzielony w złotych, z oprocentowaniem opartym o WIBOR;
  • następnie saldo kredytu wyliczone w wyniku tej symulacji ma zostać porównane z aktualnym saldem kredytu „frankowego”;
  • połowa różnicy między saldem „frankowym” a hipotetycznie wyliczonym saldem złotowym zostałaby Kredytobiorcy umorzona;
  • saldo zostałoby ponadto pomniejszone o zapłacone przez kredytobiorcę składki na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego;
  • na przyszłość kredyt zostaje przekształcony w złotowy, przy czym Kredytobiorca będzie miał do wyboru, czy chce kontynuować umowę z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR, czy też z oprocentowaniem stałym.

 

Propozycje mBanku wyglądają zatem jeszcze mniej atrakcyjnie, niż mało korzystne dla kredytobiorców propozycje PKO BP S.A. Pozytywne jest jednak to, że mBank S.A., prezentujący dotychczas bardzo nieprzejednane stanowisko w sprawie kredytów frankowych, zaczął przyjmować do wiadomości, że dalsza taka postawa to wobec obecnej linii orzeczniczej sądów droga donikąd. Być może dalsze porażki sądowe i konieczność zawiązywania coraz większych rezerw na ryzyko prawne zmuszą zarząd mBank S.A. do uatrakcyjnienia ofert ugodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2021/10/xaltum-white.png
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
+48 61 222 54 46
franki@xaltum.pl

Obserwuj nas:

DARMOWA KONSULTACJA

Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

Copyright © XALTUM 2021