Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19.10.2023 r. sygn. III CZP 12/23, orzekł, że „w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców„.
Uchwała ta ma duże znaczenie dla tych kredytobiorców, którzy pozostają w konflikcie ze współkredytobiorcą. Sytuacje takie nie są wcale rzadkie i dotyczą głównie małżonków po rozwodzie. Często jest tak, że po rozwodzie tylko jeden z eksmałżonków spłaca kredyt i w związku z tym tylko jemu zależy na podważeniu kredytu. W dotychczasowym orzecznictwie sądy uznawały przeważnie, że żądanie ustalenia nieważności umowy kredytu muszą zgłosić wszyscy współkredytobiorcy, zatem skuteczność pozwu zależała w takich sytuacjach od współdziałania drugiego eksmałżonka. Brak tego współdziałania kończył się nierzadko negatywnym rozstrzygnięciem z powodów formalnych.
Uchwała Sądu Najwyższego wskazuje, że dotychczasowa dominująca praktyka była nieprawidłowa i powinna ulec zmianie. Na nieważność umowy kredytowej z powodu abuzywności klauzul umownych może się powoływać każdy ze współkredytobiorców, nie oglądając się na pozostałych. Pozostaje jednak kwestią otwartą, jakie będą skutki uwzględnienia takiego żądania w stosunku do współkredytobiorców nieuczestniczącej w sprawie sądowej. Powinno się to wyjaśnić po sporządzeniu pisemnego uzasadnienia uchwały.
Nie zwlekaj, Frankowiczu! Najlepszy czas na działanie jest teraz – Zdobądź bezpłatną analizę swojej umowy i odkryj sumę korzyści!