EKSMAŁŻONEK NIE MUSI UCZESTNICZYĆ W PROCESIE O NIEWAŻNOŚĆ UMOWY KREDYTOWEJ - Frankowe Kredyty
 
franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweEKSMAŁŻONEK NIE MUSI UCZESTNICZYĆ W PROCESIE O NIEWAŻNOŚĆ UMOWY KREDYTOWEJ

23 października 20230

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19.10.2023 r. sygn. III CZP 12/23, orzekł, że „w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców„.

Uchwała ta ma duże znaczenie dla tych kredytobiorców, którzy pozostają w konflikcie ze współkredytobiorcą. Sytuacje takie nie są wcale rzadkie i dotyczą głównie małżonków po rozwodzie. Często jest tak, że po rozwodzie tylko jeden z eksmałżonków spłaca kredyt i w związku z tym tylko jemu zależy na podważeniu kredytu. W dotychczasowym orzecznictwie sądy uznawały przeważnie, że żądanie ustalenia nieważności umowy kredytu muszą zgłosić wszyscy współkredytobiorcy, zatem skuteczność pozwu zależała w takich sytuacjach od współdziałania drugiego eksmałżonka. Brak tego współdziałania kończył się nierzadko negatywnym rozstrzygnięciem z powodów formalnych.

Uchwała Sądu Najwyższego wskazuje, że dotychczasowa dominująca praktyka była nieprawidłowa i powinna ulec zmianie. Na nieważność umowy kredytowej z powodu abuzywności klauzul umownych może się powoływać każdy ze współkredytobiorców, nie oglądając się na pozostałych. Pozostaje jednak kwestią otwartą, jakie będą skutki uwzględnienia takiego żądania w stosunku do współkredytobiorców nieuczestniczącej w sprawie sądowej. Powinno się to wyjaśnić po sporządzeniu pisemnego uzasadnienia uchwały.

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem odnoście do tej uchwały ze strony mec. Macieja Wojciechowskiego z naszej Kancelarii dla portalu prawo.pl  >>

 

 

Nie zwlekaj, Frankowiczu! Najlepszy czas na działanie jest teraz – Zdobądź bezpłatną analizę swojej umowy i odkryj sumę korzyści!

 


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

  https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
  XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
  +48 61 222 54 46
  franki@xaltum.pl

  Obserwuj nas:

  DARMOWA KONSULTACJA

  Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

  Copyright © XALTUM 2021