franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweCzy banki realizują orzeczenia po prawomocnym wyroku w sprawie frankowej?

2 czerwca 20220

Do naszej kancelarii XALTUM bardzo często zgłaszają się klienci, którzy zaciągnęli kredyt frankowy. Tuż po wygranej sprawie sądowej, najczęściej nurtującym ich pytaniem jest to, czy bank wypłaci im należne pieniądze oraz w jakiej formie odbędzie się rozliczenie z bankiem już po unieważnieniu podpisanej wcześniej umowy. W naszej kancelarii takimi sprawami zajmujemy się od lat. Mamy już spory bagaż doświadczeń, dlatego chętnie odpowiadamy klientom na powyższe pytania w sposób wyczerpujący. Postaramy się zrobić to również teraz.

Uprawomocnienie się wyroku sądu – co dalej?

Według najnowszych danych, aż 97% spraw sądowych związanych z kredytami frankowymi kończy się pomyślnie dla kredytobiorców. Najczęściej spotykanym rozstrzygnięciem jest unieważnienie umowy kredytowej, a także zwrot środków, które zostały wpłacone do banku w trakcie okresu jej trwania (plus odsetki). Zakwestionowanych w sądzie umów kredytowych jest już ponad 100 000, co powoduje, że procesy trwają latami. Niemniej, liczba szczęśliwców, którzy uzyskali prawomocne wyroki stwierdzające nieważność umowy kredytowej, stale rośnie. Wówczas powstaje konieczność rozliczenia się z bankiem. W pełni wspieramy naszych klientów na każdym etapie tego procesu. 

Jeżeli korzystny dla kredytobiorcy wyrok utrzyma się w II instancji, bank ma obowiązek wypłaty zasądzonej kwoty oraz odsetek na rzecz kredytobiorcy. Bank zwraca również koszty procesu, które poniósł nasz klient. 

Czy bank na pewno zwróci nam pieniądze?

Co do zasady, nie ma powodu do niepokoju, że bank nie odda pieniędzy, które zasądzone zostały przez Sąd na rzecz powoda. Zwykle banki realizują dobrowolnie prawomocne wyroki sądowe. Gdy jednak dochodzi do sytuacji, w której bank z jakiegoś powodu nie wypłaca należnych pieniędzy, kierujemy sprawę do egzekucji komorniczej, a ta na ogół prowadzi do wyegzekwowania zasądzonych kwot w ciągu 2-3 tygodni. 

Rozliczenie z bankiem

Wyegzekwowanie zwrotu zapłaconych rat to jednak nie koniec. Trzeba jeszcze – co do zasady – zwrócić do banku równowartość otrzymanego kapitału. Najlepiej zrobić to od razu przelewem zwrotnym na kwotę równą wypłaconemu kredytowi, w przeciwnym razie ryzykuje się pozew ze strony banku. Jeśli jednak kwota uzyskana od banku jest mniejsza od tej, którą należy zwrócić, brakującą część trzeba dopłacić z własnych środków. Można też na ten cel zaciągnąć nowy, ale znacznie mniejszy kredyt lub pożyczkę, albo starać się o rozłożenie należności banku na raty (poprzez negocjacje z bankiem lub w ramach procesu, gdyby bank taki proces wytoczył).

W praktyce wygląda to w następujący sposób. Jeśli klient zadłużył się na kwotę 100 000 zł, a spłacił już 120 000 tysięcy, wówczas ma prawo skorzystać z opcji potrącenia i domagać się zwrotu 20 000 złotych. Jeśli zaś spłacił 80 000, wówczas to bank ma prawo domagać się (po potrąceniu) zwrotu 20 000 złotych. 

Coraz częściej zdarza się jednak, że bank jeszcze w toku procesu wytoczonego przez kredytobiorcę podnosi tzw. zarzut zatrzymania. Jeżeli Sąd uwzględnia ten zarzut, to zasądzając w wyroku zwrot rat na rzecz kredytobiorcy zastrzega, że kredytobiorca musi jednocześnie zwrócić bankowi równowartość otrzymanego kapitału. W takim wypadku kredytobiorca nie może wyegzekwować najpierw swojego roszczenia, a rozliczenia z bankiem zostawić na później. Jednak również w takiej sytuacji można skorzystać z potrącenia.

Ostatni krok: wykreślenie hipoteki

Prawomocny wyrok unieważniający umowę kredytową umożliwia wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Bank po takim wyroku powinien wydać tzw. list mazalny (czyli zgodę na wykreślenie hipoteki). Jeśli bank jednak nie przygotuje tego typu dokumentu, można spróbować złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki w odpowiednim sądzie wieczystoksięgowym na podstawie samego odpisu wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytu. Większość sądów uznaje taki odpis za wystarczający, pod warunkiem, że zamieszczono na nim wzmiankę o jego prawomocności. Jeśli to by jednak nie wystarczyło do wykreślenia hipoteki, pozostaje jeszcze powództwo przeciwko bankowi o ustalenie nieistnienia hipoteki. Choć jest to wtedy dodatkowa uciążliwość dla byłego kredytobiorcy, wynik takiego postępowania jest praktycznie z góry przesądzony.

Jeśli w powyższych kwestiach pojawią się jeszcze jakieś pytania, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami frankowiczów, które udaje nam się finalizować z powodzeniem dla naszych klientów. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2021/10/xaltum-white.png
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
+48 61 222 54 46
franki@xaltum.pl

Obserwuj nas:

DARMOWA KONSULTACJA

Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

Copyright © XALTUM 2021

Skontaktuj się z nami