2023: Rok Przełomowych Wyroków dla Posiadaczy Kredytów we Frankach Szwajcarskich - Frankowe Kredyty
 
franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankowe2023: Rok Przełomowych Wyroków dla Posiadaczy Kredytów we Frankach Szwajcarskich

4 stycznia 20240

Rok 2023 był wyjątkowo korzystny dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich (frankowiczów). Sądy wydały rekordową liczbę wyroków na ich korzyść, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozwiał wątpliwości dotyczące rozliczeń z nieważnych umów. 

Frankowicze złożyli historyczną ilość pozwów, a sądy coraz chętniej decydowały o zawieszeniu spłaty rat (zabezpieczenie).

Rząd nie uległ presji na ustawę frankową, a zapowiedziano zwiększenie obsady sądów, co ma usprawnić postępowania dotyczące kredytów w CHF.

W 2023 roku TSUE nie dał się przekonać do argumentów sektora bankowego w sprawie C-520/21. Wyrok ten oznacza, że Bankowi nie należy się dodatkowe wynagrodzenie po unieważnieniu kredytu.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (kpc) okazała się korzystna dla frankowiczów, rozpraszając sprawy po całym kraju. Pozwala to częściowo przyspieszyć spory i tempo pracy sądów.

W 2024 roku oczekuje się, że frankowicze będą mogli liczyć na wyższe korzyści z unieważnienia umowy, głównie dzięki korzystniejszej metodzie naliczania ustawowych odsetek za opóźnienie. W 2023 roku TSUE niejako zanegował koncepcję utworzoną przez Sąd Najwyższy, zgodnie z którą ważne dla rozliczeń nieważnej umowy terminy płyną dopiero od momentu złożenia przez konsumenta oświadczenia o znajomości skutków nieważności kontraktu. 

W 2024 roku frankowicze mogą spodziewać się dalszych korzystnych wyroków, oddalania przez sądy roszczeń banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału i o waloryzację, oraz zwiększenia tempa wydawania wyroków, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Banki prawdopodobnie będą musiały poprawić warunki obowiązujących programów ugód z frankowiczami. Sądy mogą ograczniczyć przestaną uwzględnianie prawa zatrzymania podnoszonego przez banki, co umożliwi frankowiczom wyegzekwowanie należnych im odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie.

Rok 2024 zatem jawi się dla frankowiczów w jasnych barwach. Dlatego warto już teraz przemyśleć kwestię pozwania Banku i odzyskania należnych pieniędzy.

 

Nie zwlekaj, Frankowiczu! Najlepszy czas na działanie jest teraz – Zdobądź bezpłatną analizę swojej umowy i odkryj sumę korzyści!

 


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

  https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
  XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
  +48 61 222 54 46
  franki@xaltum.pl

  Obserwuj nas:

  DARMOWA KONSULTACJA

  Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

  Copyright © XALTUM 2021