Czego możesz żądać w sporze z Bankiem - Frankowe Kredyty
 
franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweCzego możesz żądać w sporze z Bankiem

6 grudnia 20210

Jeśli rozważasz pozwanie Banku, na pewno zastanawiasz się nad tym – czego możesz żądać? Pojęcia takie jak stwierdzenie nieważności czy odfrankowienie mogą na pozór wydawać się skomplikowane. Rozwiewamy wątpliwości i udzielamy odpowiedzi na podstawowe pytania.

 

Nieważność, a może odfrankowienie?

 

Jeśli w Twojej umowie znajdują się niedozwolone postanowienia umowne, masz prawo do:

  1. Stwierdzenia nieważności umowy zwrotu wpłaconych na poczet umowy kwot; 

Korzystny wyrok sprawia, że:

  • przestajesz być zobowiązany do zapłaty kolejnych rat na rzecz Banku.
  • z księgi wieczystej wykreślone zostanie obciążenie hipoteką
  • Bank zwraca na Twoją rzecz wpłacone na poczet umowy kredytu raty.

Sąd może jednak uznać, że co prawda umowa zawiera postanowienia nieuczciwe, to brak jest podstaw do upadku umowy, i powinna być ona kontynuowana. W tej sytuacji masz prawo do:

   2. „Odfrankowienia” umowy;

Oznacza to usunięcie z umowy niekorzystnych zapisów i przekształcenie umowy w taki sposób, jakby od początku była kredytem „złotowym” z korzystnym oprocentowaniem. Do tego ustalamy, jak wysokiej nadpłaty dokonałeś w toku spłaty.

Bank ponadto:

  • zwraca na Twoją rzecz nadpłacone raty.
  • ustalone zostaje nowe, niższe saldo i harmonogram spłaty kredytu (zakładający korzystne oprocentowanie i brak przeliczenia do franka szwajcarskiego).

Co prawda umowa w dalszym ciągu trwa, jednakże znacząco obniżają się zarówno raty kredytu, jak i saldo zadłużenia względem Banku.

 

Czy można wybrać tylko jedno żądanie w pozwie?

 

Orzecznictwo sądów nie zostało jeszcze utrwalone, jeśli chodzi o żądanie przysługujące frankowiczom.

Dlatego też rekomendujemy, by pozew obejmował zarówno żądanie obejmujące stwierdzenia nieważności umowy, jak i alternatywnie – jej odfrankowienie.

Dzięki temu zabezpieczysz się na wypadek, gdyby Sąd nie uznał jednego z żądań.

 

 

Pozew przeciwko Bankowi – czego potrzebujesz i ile to kosztuje?

 

Decyzja o pozwaniu Banku to początek drogi. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie, aby skutecznie dochodzić roszczeń.

Na wstępie konieczne będzie skompletowanie dokumentów – w tym umowy kredytu, zawartych aneksów oraz historii spłaty. Jeżeli nie posiadasz któregoś z nich – nic straconego. Bank jest bowiem zobowiązany do wydania na wniosek kompletu potrzebnych dokumentów. Masz prawo żądać zatem udostępnienia zarówno kopii zawartej umowy, jak również historii spłaty.

Kredytobiorców na pewno ucieszy fakt, że koszty sądowe prowadzenia sprawy nie są wysokie w porównaniu z innymi sprawami. Niezależnie bowiem od żądanej od Banku kwoty, opłata od pozwu w sprawie wynosi 1000,00 zł.

Jeśli w ocenie sądu uzasadnione będzie „odfrankowienie” umowy, konieczny będzie udział biegłego, który przygotuje szczegółowe wyliczenia dot. historii dotychczasowej spłaty, powstałych nadpłat. Wiąże się do z obowiązkiem uiszczenia zaliczki (wysokość jest uzależniona uznania Sądu), która podlega jednak zwrotowi jako część kosztów zasądzonych od Banku, w przypadku korzystnego wyroku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
+48 61 222 54 46
franki@xaltum.pl

Obserwuj nas:

DARMOWA KONSULTACJA

Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

Copyright © XALTUM 2021