Wielu frankowiczów w obawie przed wzrostem wysokości rat oraz salda zdecydowało się spłacić kredyt frankowy w całości. Dzisiaj zastanawiają się nad pozwaniem Banku – czy jednak jest to możliwe pomimo tego, że umowa została spłacona? Odpowiadamy na podstawowe pytania.
Umowa ma wady – możesz ją zakwestionować
Jasnym jest, że w modelowej sprawie „frankowej” kredytobiorca występuje do Sądu o stwierdzenie nieważności umowy oraz zwrot wpłaconych rat (względnie – odfrankowienie kredytu). Nieco inaczej prezentuje się sytuacja frankowiczów, którzy nie spłacają już kredytu.
Dalej mogą oni zażądać zwrotu rat od Banku – nie przysługuje im jedynie żądanie stwierdzania przez Sąd w samym wyroku, że umowa ta jest nieważna. Fakt ten wynikać będzie jednak z samego uzasadnienia i stanie się podstawą do orzeczenia o zwrocie wpłat.
Zatem pomimo spłaty – w dalszym ciągu możesz wystąpić do Sądu z roszczeniem wynikającym z faktu spłaty „nieważnego” kredytu. Różnica polega przede wszystkim na sposobie sfomułowania żądania – tym zajmie się zaś doświadczony prawnik.
W pewnym sensie ułatwia to także prowadzenie procesu – nie jest konieczne cykliczne rozszerzanie żądania o bieżące, wpłacone po złożeniu pozwu raty.
Skoro kredyt został spłacony – wiadome od początku jest, o jaką kwotę należy wystąpić – jest nią suma spłat, wynikająca z odpowiedniego zaświadczenia wydanego przez Bank.
Jak wyglądają w praktyce orzeczenia sądów?
Teoria to jedno – w Xaltum wiemy, jak przełożyć ją na praktykę.
Wśród prowadzonych spraw (które dostępne są na naszej stronie internetowej: https://frankowekredyty.pl/kim-jestesmy/wygrane-sprawy/) z powodzeniem doprowadziliśmy już do zakończenia procesów przeciwko Bankom w sytuacji, gdy kredyt został spłacony.
I tak przykładowo w sprawie przeciwko Getin Noble Bank S.A. pomimo spłaty kredytu, Sąd uznał za zasadne roszczenia dot. zwrotu wpłaconych rat (prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 16.12.2021 r., I ACa 769/20). Umowę oceniono jako nieważną, a Bank został zobowiązany do rozliczenia z pobranych wpłat.
Podobnie w sprawach przeciwko BNP Paribas Bank Polska S.A. (wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 1.02.2022 r., I C 1106/21 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 1.07.2021 r., I C 877/19).
Sądy potwierdzają skuteczność argumentacji prawników Xaltum – sama spłata zadłużenia nie zamyka drogi dochodzenia zwrotu rat.
Masz prawo unieważnić kredyt
Jeśli spłaciłeś swój kredyt frankowy by pozbyć się wciąż rosnącego zadłużenia – nie przekreśla to Twoich szans w Sądzie. W przypadku gdy umowa zostanie zakwalifikowana jako zawierająca niedozwolone postanowienia umowne – masz prawo żądać jej unieważnienia.
One comment
Zofia
4 grudnia 2023 at 11:11
Spłaciłam całość 8 lat temu. Spłaciłam trochę szybciej gdyż raty rosły niesamowicie. Dużo tego nie było 30000 tys. Ale spłaciłam 60.000. Raty wzrosły prawie trzykrotnie. Czy mam szanse na jakiś zwrot po tylu latach?