franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweJak skutecznie pozwać bank PKO BP S.A. w sprawie kredytów frankowych

19 marca 20240
rsz_2unieważnienie_umowy_frankowej_

Przewodnik krok po kroku

Kredyty frankowe od kilku lat stanowią przedmiot licznych sporów sądowych, zwłaszcza w kontekście korzystnych dla kredytobiorców wyroków TSUE. Wiele osób, które zaciągnęły takie kredyty, znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, a pozwanie banku w celu unieważnienia umowy kredytowej stało się jednym z głównych sposobów na odzyskanie nienależnie nadpłaconych środków. Jeśli masz kredyt w PKO BP lub zawarłeś umowę z Nordea Bank Polska S.A. sprawdź, jakie działania trzeba podjąć, by pozwać ten bank.

Warto pamiętać, że Bank ten zgodnie z deklaracjami przegrywa obecnie około 95% spraw (dane do 31.12.2023 r.). Szanse na wygraną są zatem wysokie!

 

Etap Przedsądowy:

 

 1. Konsultacja z prawnikiem:
 • Pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach bankowych i finansowych. Prawnik ten powinien zbadać umowę kredytową oraz okoliczności jej zawarcia i przedstawić możliwe rozwiązania prawne.
 • Umowy PKO BP S.A. lub Nordea Bank Polska S.A. często składały się z dwóch części – ogólnej i szczególnej. Sprawdź, czy na pewno przekazałeś obie do analizy.
 • Kredytobiorca dowie się, czy może i opłaca mu się pozwać Bank.
 1. Zebranie dokumentów:
 • Kredytobiorca powinien dostarczyć prawnikowi wszelkie dokumenty dotyczące kredytu, w tym umowę kredytową, zestawienie spłat rat kredytu, korespondencję z bankiem oraz wszelkie inne dokumenty mogące być istotne dla sprawy.
 • W przypadku braku określonych dokumentów prawnik kancelarii przygotuje dla kredytobiorcy wniosek o wydanie dokumentów z banku. Wzór takiego wniosku został załączony do niniejszego artykułu.
 1. Wysłanie pisma do banku:
 • Na tym etapie prawnicy kancelarii przygotowują przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym zgłaszają roszczenia kredytobiorcy wobec Banku. 
 • Bank ma 7 dni na zaspokojenie roszczenia kredytobiorców. Jeśli tego nie zrobi, po upływie tego terminu prawnicy skierują pozew do Sądu.

 

Etap Sądowy:

 

 1. Pozwanie banku:
 • Pozew powinien zawierać wszystkie argumenty i dowody na poparcie roszczeń kredytobiorcy. Przygotuje go Twój prawnik w oparciu o dokumenty z Banku.
 1. Postępowanie sądowe:
 • Po złożeniu pozwu następuje etap postępowania sądowego, który rozpoczyna się weryfikacją pozwu pod kątem formalnym.
 • Następnie Sąd wysyła do Banku odpisu pozwu, zobowiązując go do udzielenia odpowiedzi na argumentację w nim zawartą.
 • Pełnomocnik kredytobiorcy może złożyć tzw. replikę na odpowiedź na pozew, w której ustosunkuje się do argumentów przedstawionych przez Bank. 
 • Sąd wyznacza rozprawę, na której wysłuchuje kredytobiorców i ewentualnych świadków (np. pracowników banku). 
 1. Wydanie wyroku:
 • Sąd wydaje wyrok. 
 • Jeśli jest korzystny dla kredytobiorców, Sąd unieważnienia umowę kredytową lub stosuje tzw. odfrankowienie kredytu. 

Dalsze Działania:

 1. Odwołanie (apelacja):
 • W przypadku niekorzystnego wyroku kredytobiorca może złożyć apelację od wyroku do wyższej instancji sądowej.
 • W razie przegranej Banku, Bank najczęściej również składa apelacje od wyroku.
 • W takim przypadku sprawa trafia do Sądu Apelacyjnego. Na tym etapie udział kredytobiorców w rozprawie nie jest zazwyczaj konieczny, gdyż zostali już oni wysłuchani przed Sądem I instancji. 
 1. Egzekucja wyroku:
 • Jeśli klient uzyska korzystny wyrok sądowy po apelacji Banku, a bank nie wywiąże się z obowiązków nałożonych na niego przez sąd, klient może skorzystać z procedury egzekucyjnej w celu zabezpieczenia wykonania wyroku.
 • PKO BP obecnie dąży jednak do uniknięcia komornika, więc rozliczenie z bankiem odbywa się najczęściej dobrowolnie, na podstawie porozumienia uzgodnionego w zakresie zapłaty.

Pozwanie banku w sprawie kredytów frankowych może być skomplikowanym i długotrwałym procesem, wymagającym zaangażowania doświadczonego prawnika oraz cierpliwości kredytobiorcy. Jednakże, w przypadku uzyskania korzystnego wyroku, może to przynieść znaczącą ulgę dla osób dotkniętych trudnościami związanymi z takimi kredytami. Warto pamiętać, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego kluczowe jest wsparcie specjalistów na każdym etapie postępowania.

 

Dodatkowo:

WZÓR WNIOSKU O WYDANIE DOKUMENTACJI z PKOBP > 

 

Nie zwlekaj! Najlepszy czas na działanie jest teraz – Zdobądź bezpłatną analizę swojej umowy i odkryj sumę korzyści!

 


   

   

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

  https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
  XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
  +48 61 222 54 46
  franki@xaltum.pl

  Obserwuj nas:

  DARMOWA KONSULTACJA

  Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

  Copyright © XALTUM 2021