Wielu frankowiczów obawia się obecnie przede wszystkim pozwu od banku związanego z tzw. wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału. Perspektywa ta wstrzymuje decyzję o pozwaniu banku i podjęciu działania w celu unieważnienia umowy. Banki próbują bowiem w ten sposób obronić się przed stratami związanymi z nieważnością kredytów.
Prawnicy Xaltum od początku jasno wskazują – tego typu obawy nie mają uzasadnienia. Kolejne wyroki Sądów potwierdzają to stanowisko. Bank nie ma prawa żądać zapłaty żadnej kwoty tytułem wynagrodzenia. Skoro umowy frankowe są uznawane za nieuczciwe – nieuczciwym byłoby również przyznawanie Bankowi jakiegokolwiek dodatkowego wynagrodzenia.
Codziennie zapadają kolejne wyroki sądów, które potwierdzają prawidłowość rekomendacji prawników Xaltum. Stanowisko to potwierdził także wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie (V ACa 175/22 z 5.10.2022 r.). W sprawie rozpatrywano kwestię nieważności umowy kredytu. Uwzględniając żądanie, Sąd kategorycznie stwierdził, że bank nie ma prawa dochodzenia roszczenia z tytułu korzystania z kapitału.
Prawnicy Xaltum prowadzą sprawy kredytów frankowych w sposób kompleksowy – nie ograniczamy się do pozwania banku i unieważnienia umowy. Jeśli bank zdecyduje się na pozew przeciwko frankowiczowi – również w tej sprawie może on liczyć na wsparcie Kancelarii.