Umowy frankowe „starego” i „nowego” portfela mBanku mogą być podważone w Sądzie. - Frankowe Kredyty
 
franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Bez kategoriiUmowy frankowe „starego” i „nowego” portfela mBanku mogą być podważone w Sądzie.

8 grudnia 20220

W dyskusji dot. spraw przeciwko mBankowi często przewijają się pojęcia takie jako umowy „starego” i „nowego” portfela. Często pojęcia te są niejasne dla frankowiczów, gdyż stanowią pewien skrót myślowy. Wyjaśniamy, na czym polega różnica i czy możliwe jest żądanie unieważnienia obu umów.

  1. Umowy „starego portfela” – w tym umowach oprocentowanie kredytu ustalane było przez decyzję Zarządu Banku. Bank samodzielnie ustalał także kursy walut, a następnie przeliczał saldo i wysokość raty w oparciu o przygotowane tabele. Oznacza to, że nie tylko ustalanie kursów waluty CHF odbywało się poza wpływem frankowicza – również oprocentowanie (a co za tym idzie – wysokość odsetek) – ustalane było całkowicie dowolnie.
  2. Umowy „nowego portfela” – w tych umowach oprocentowanie kredytu ustalane było na podstawie formuły LIBOR+marża Banku. Oznacza to, że wysokość odsetek określana była nie tylko na podstawie decyzji Banku. Niemniej w dalszym ciągu kursy walut ustalał Bank – w tej części nie doszło do żadnej zmiany po stronie Banku.

W obu przypadkach możliwe jest sądowe unieważnienie umowy kredytu. W przypadku „starego portfela”, dodatkowym argumentem pozostaje całkowita dowolność ustalania oprocentowania i wysokości odsetek przez Bank. Klienci z umowami „nowego portfela” nie stoją jednak na straconej pozycji. Kwestia dowolności w ustalaniu kursu waluty jest jednoznacznie oceniana przez sąd jako przesłanka unieważnienia umowy kredytu.

Niezależnie od powyższego – każdy klient mBanku powinien przekazać prawnikom swoją umowę do analizy by ustalić, czy może żądać jej unieważnienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
+48 61 222 54 46
franki@xaltum.pl

Obserwuj nas:

DARMOWA KONSULTACJA

Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

Copyright © XALTUM 2021