Ugody frankowe: Pułapka czy rozwiązanie? Raiffeisen Bank International dołącza do gry, ale czy to naprawdę korzystne dla klientów? - Frankowe Kredyty
 
franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweUgody frankowe: Pułapka czy rozwiązanie? Raiffeisen Bank International dołącza do gry, ale czy to naprawdę korzystne dla klientów?

11 lipca 20230

Raiffeisen Bank International (oddział w Polsce) znajduje się w niekomfortowej sytuacji, która zmusiła go do zmiany swojego stanowiska. W lutym 2021 r. bank wyraził jednoznacznie negatywną opinię na temat ugód proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) i ogłosił wycofanie się z prac nad nimi. Argumentował, że mechanizm ten nie rozwiązuje długoterminowego problemu kredytów we frankach szwajcarskich, a ryzyko walutowe przenosi się wyłącznie na banki, zamiast rozwiązać je raz na zawsze. Dodatkowo, bank wyraził obawy dotyczące niepewnej trwałości prawnej takich ugód i możliwości ich kwestionowania przez klientów w przyszłości.

 

Niedawno jednak dowiedzieliśmy się, że Raiffeisen rozpoczął program ugód, który wystartował na początku czerwca. Wciąż oczekujemy na szczegóły, natomiast punktem wyjścia zapewne będzie formuła oferowana przez prezesa KNF (czyli przewalutowanie kredytu i kontynuacja spłaty).

 

Według radcy prawnego XALTUM Macieja Wojciechowskiego, warto dokładnie przeanalizować zarówno umowę, jak i proponowane ugody w przypadku Raiffeisena, który posiada blisko 27 tysięcy umów hipotecznych we frankach szwajcarskich o wartości około 9 miliardów złotych (z czego połowa objęta jest rezerwami). Pomimo trudności w osiągnięciu wysokiego wskaźnika zawieranych ugód w stosunku do liczby umów, klienci mogą odnieść większe korzyści finansowe, wybierając drogę sądową, choć jest to czasochłonne i wiąże się z kosztami związanymi z obsługą prawną. Warto również podkreślić, że ryzyko negatywnego rozstrzygnięcia znacznie zmalało po wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE. Dodatkowo, przechodząc na złotówki w ramach ugody, należy mieć świadomość, że skutkować to może stosunkowo wysokimi ratami z powodu wzrostu stóp procentowych w Polsce.

 

kredyt frankowu, analiza umowy, kancelaria poznań

 

Należy pamiętać, że negocjacje ugód frankowych stanowią wyzwanie dla banków. Dlatego wielu klientów decyduje się na drogę sądową, dążąc do uzyskania większych korzyści finansowych. Ponadto, obecny wzrost stóp procentowych w Polsce sprawia, że przekształcenie kredytów frankowych na złotowe za pomocą ugody może prowadzić do znacznie wyższych rat. Nie jest wiadome, czy i kiedy spadnie oprocentowanie kredytów w złotych – a jest ono znacznie wyższe, niż to dotyczące kredytow “frankowych”.

W kontekście tych trudności, zalecamy skorzystanie z usług naszej kancelarii prawnej Xaltum, pomożemy w pełnej weryfikacji umowy oraz proponowanej ugody z bankiem. Nasi eksperci pomogą Tobie zrozumieć pełne spektrum możliwości i skutków, które wynikają z różnych ścieżek, w tym ugód i postępowania sądowego. Skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie zapewni Tobie kompleksowe wsparcie i pomoże podejmować najlepsze decyzje.

Pamiętaj, że wybór właściwej drogi może mieć znaczący wpływ na rozwiązanie „Twojego problemu z toksycznym kredytem”. Skontaktuj się z nami, aby omówić Twoje opcje i rozpocząć pełną weryfikację Twojej sytuacji.

 

 

 

Napisz i uzyskaj bezpłatną analizę


   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

  https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
  XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
  +48 61 222 54 46
  franki@xaltum.pl

  Obserwuj nas:

  DARMOWA KONSULTACJA

  Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

  Copyright © XALTUM 2021