Czy frankowicze powinni dalej spłacać raty kredytu? - Frankowe Kredyty
 
franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweCzy frankowicze powinni dalej spłacać raty kredytu?

29 sierpnia 20230

Pytanie postawione w tytule artykułu zadają sobie zapewne wszyscy frankowicze. Aktualne statystyki pokazują, że pond 90% spraw jest wygrywanych, a sądy konsekwentnie unieważniają umowy kredytów frankowych. Czy jest to jednak wystarczający powód, by zaprzestać spłaty? Jakie są konsekwencje takiej decyzji?

Przestaję spłacać kredyt – i co dalej?

Przede wszystkim decyzja o zaprzestaniu spłaty powinna być dobrze przemyślana. Jeśli bowiem frankowicz samodzielnie podejmie kroki mające na celu zaprzestanie spłaty kredytu, bank rozpocznie następujące działania:

 1. przeprowadzi windykację w celu uzyskania zapłaty (monity sms, telefon, wezwania na piśmie)
 2. wypowie umowę i będzie pozywał o zapłatę całego salda zadłużenia, aktualnego na moment wypowiedzenia;
 3. dokona wpisów w BIK i innych rejestrach.

Szczególnie uciążliwa jest kwestia wpisu w BIK – w ten sposób bowiem frankowicz będzie miał znacznie ograniczone pole w zakresie uzyskania innych pożyczek czy kredytów.

Negatywny wpis w BIK oznacza, że wiarygodność kredytowa będzie niska – co będzie podstawą do odmowy przyznania innych kredytów.

Konieczne jest również zwracanie szczególnej uwagi na korespondencję, w tym tę z sądu; jeśli bank pozwie kredytobiorcę, a ten nie zareaguje w terminie wyznaczonym przez sąd – możliwe będzie wydanie wyroku zaocznego. 

Sytuacja taka znacznie skomplikuje i tak trudną sytuację kredytobiorcy frankowego.

Możliwe jest zgodne z prawem zaprzestanie spłaty

Decyzja o niespłacaniu rat wiąże się zatem z wieloma zagrożeniami czy uciążliwościami. Metodą na ich uniknięcie bądź zminimalizowanie jest wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa (zawieszenie rat) do sądu.

Wniosek taki można zawrzeć już w pozwie przeciwko bankowi. Obok żądania nieważności, możemy wystąpić o zawieszenie spłaty rat. Sąd musi w pierwszej kolejności rozpoznać właśnie ten wniosek – zrobi to jeszcze przed wysłaniem odpisu (kopii) pozwu do banku.

Jeśli sąd przychyli się do takiego wniosku, możliwe jest w pełni legalne zaprzestanie spłaty. To jedyna metoda, by przez cały okres trwania procesu nie dokonywać zapłaty kolejnych rat i nie narażać się na windykację, wpisy w BIK czy pozew od banku.

Po wyroku TSUE z 15.06.2023 r. (C-287/22) znacznie rosną szanse na uzyskanie takiego zawieszenia. Trybunał uznał bowiem, że dla zachowania skuteczności przepisów chroniących konsumentów, uzasadnione jest przyznanie prawa do zawieszenia zapłaty rat.

Wciąż jednak decyzja w tym zakresie należy do sędziego – ważne jest, by wniosek został sformułowany w sposób odpowiedni i przekonujący.

Dobry plan to podstawa

Zaprzestanie spłaty rat może nastąpić zawsze – jeśli jest to decyzja frankowicza. Warto jednak, by działanie to było zaplanowane i przeprowadzone w taki sposób, by nie doświadczyć negatywnego działania banku.

Wniosek o zawieszenie spłaty rat połączony z pozwem prowadzi do dwóch najważniejszych celów frankowicza:

 • umożliwia mu zaprzestanie spłaty rat do momentu zakończenia sprawy o nieważność;
 • rozpoczyna drogę do unieważnienia umowy kredytu w sprawie sądowej, jednocześnie dając oddech co do płatności rat.

Współpraca z doświadczonym prawnikiem pozwala na osiągniecie celu – zarówno unieważnienia umowy, jak i uzyskania zawieszenia spłaty rat w czasie procesu.

 

 

Nie zwlekaj, Frankowiczu! Najlepszy czas na działanie jest teraz – Zdobądź bezpłatną analizę swojej umowy i odkryj sumę korzyści!


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

  https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
  XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
  +48 61 222 54 46
  franki@xaltum.pl

  Obserwuj nas:

  DARMOWA KONSULTACJA

  Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

  Copyright © XALTUM 2021