Zmiany w procedurze cywilnej mogą pomóc szybciej rozwiązywać sprawy frankowe - Frankowe Kredyty
 
franki@xaltum.pl
ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań

Obserwuj nas:

Kredyty frankoweZmiany w procedurze cywilnej mogą pomóc szybciej rozwiązywać sprawy frankowe

7 września 20230

Wśród frankowiczów przeważa przekonanie, że sprawa przeciwko bankowi musi trwać długie lata. Jest to jedna z obaw, która wstrzymuje decyzję o pozwie. Rzeczywistość jest jednak inna ale wiele wciąż zależy jednak od tego, który sąd rozpoznaje sprawę i jaki sędzia ją prowadzi.

Faktem jest wzrost liczby spraw w sądach. Ten wzrost przypisuje się orzeczeniom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które zachęcają frankowiczów do złożenia pozwu. Nie oznacza to jednak, że sprawy muszą trwać dłużej. Ustawodawca stara się wprowadzić zmiany w procedurze, które mogą pomóc szybciej rozwiązywać spory; jednym z takich pomysłów było przekazanie spraw do sądów, w których okręgu zamieszkuje frankowicz. Miało to na celu odciążenie przede wszystkim Warszawy, ale także Gdańska i Wrocławia jako większych ośrodków. Nie oznacza to, że zwiększa się ryzyko porażki w sprawie – nawet w mniejszych sądach sprawy rozstrzygane są w przeważającej mierze po myśli frankowiczów, a sędziowie z uwagi na mniejsze obłożenie pracą są w stanie szybciej sprawy rozpoznawać.

Zmienia się także zakres uprawnień sądów dot. możliwości chociażby doręczeń elektronicznych, przesłuchania na piśmie świadków czy wyznaczania rozpraw w trybie zdalnym. Pomaga to w przyspieszeniu rozpoznania sprawy czy też usprawnia komunikację. 

Ustawodawca planuje kolejne zmiany/ Wprowadzenie jednoosobowego składu sądu w postępowaniach apelacyjnych stanowi istotne uproszczenie dla procedur związanych z postępowaniami w sprawach dotyczących kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim. Zgodnie z aktualną treścią art. 367 (1) zastępującą art. 367 par. 3 Kodeksu Postępowania Cywilnego, sugeruje się możliwość wydawania wyroków apelacyjnych przez pojedynczego sędziego, z wyjątkiem przypadków, gdy:

 • wartość sporu w roszczeniach majątkowych przekracza milion złotych;
 • sąd okręgowy orzeka w pierwszej instancji, albo gdy trzej sędziowie orzekają w pierwszej instancji, a przypadek ten wynika z precedensowego charakteru sprawy lub jej skomplikowania.

 

Zmiany te wprowadzono w celu usprawnienia procesu orzekania w sprawach dotyczących kredytów powiązanych z frankiem i skrócenia czasu oczekiwania na wydanie wyroku dla osób zainteresowanych tym tematem.

 

Dzięki Profesjonalizmowi Kancelarii Xaltum, Osiągnij Sukces w Sądzie!

Kluczowym aspektem dla osób posiadających kredyty we frankach jest wybór odpowiedniego prawnika do skutecznej reprezentacji w sądzie. Kancelaria Xaltum, jako ceniony podmiot prawniczy, może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w wielu procesach przeciwko instytucjom bankowym. Nasi prawnicy posiadają obszerną wiedzę oraz sprawdzone strategie w konfrontacji z potencjalnie nieetycznymi praktykami prawników reprezentujących banki, którzy starają się opóźnić procesy. Dzięki kompetencjom naszych doświadczonych adwokatów, osoby z problemami kredytowymi mogą uniknąć powszechnych błędów i dążyć do osiągnięcia sprawnego oraz satysfakcjonującego rozwiązania swoich spraw.

 

 

Nie zwlekaj, Frankowiczu! Najlepszy czas na działanie jest teraz – Zdobądź bezpłatną analizę swojej umowy i odkryj sumę korzyści!

 


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *.

  https://frankowekredyty.pl/wp-content/uploads/2023/05/XALTUM-kancelaria_radcow_prawnych_logo_tlo_ver2-removebg-preview.png
  XALTUM Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k., ul. Warszawska 53, 61-028 Poznań
  +48 61 222 54 46
  franki@xaltum.pl

  Obserwuj nas:

  DARMOWA KONSULTACJA

  Skontaktuj się z nami i sprawdź co możemy Tobie zaoferować

  Copyright © XALTUM 2021